Košarkaši Slovenije savladali su Poljsku 90:81 na otvaranju Evropskog šampionata.

Izabranici Igora Kokoškova su bez većih problema došli do slavlja, s obzirom da su Poljaci samo na početku meča bili u rezultatskoj prednosti.

Ostatak susreta u Helsinkiju protekao je u sigurnoj igri Slovenije, koja je krajem treće četvrtine imala maksimalnih plus 21 (72:51). Poljska je u posljednjem kvartalu spustila razliku, ali ne i ugrozila trijumf Slovenije.

Blistao je Goran Dragić sa 30 poena, a dvocifreni su bili Vidmar i Dončić sa po 11 pogodaka. Kod Poljske bolji od ostalih bio je Ponitka sa 22 poena.

Još jedan as iz NBA lige demonstirao je klasu prvog dana Evropskog šampionata – Denis Šreder predvodio je Njemačku do trijumfa nad Ukrajinom 75:63.

Plej “pancera” je cijelim tokom meča stavljao na velike muke odbranu rivala, a susret je okončao sa 32 poena. Ukrajinci su dobro igrali u prvoj četvrtini, imali plus sedam (16:9), ali je u nastavku presudio individualni kvalitet Njemačke.

Pored Šredera, u pobjedničkom timu istakao se i Bencing sa 17 pogodaka. Na drugoj strani, najefikasniji igrač bio je Mišula sa 12.

Grčka je bila furiozna na startu šampionata i lako je opravdala ulogu favorita protiv Islanda. Heleni su trijumfovali rezultatom 90:61, a do zasluženih bodova stigli su zahvaljujući sjajnoj igri u drugom poluvremenu.

Istina, vodila je Grčka sa 16 poena razlike poslije uvodnog kvartala, ali se Island vratio i na odmor otišao sa minimalnim minusom (37:33). Ipak, u trećoj četvrtini Grčka je povratila dvocifreno vođstvo, a onda u posljednjih deset minuta igre dotukla indisponiranog rivala.

Najbolji kod “helena” bio je Papas sa 20 poena, dok se kod Islanda nametnuo Palson sa 21.

Za iznenađenje dana postarala se Gruzija. Ekipa koju s klupe predvodi bivši trener Budućnosti Ilijas Zuros savladala je poslije velike drame Litvaniju sa 79:77.

Kao što se i moglo očekivati, viđen je sjajan obračun, a Gruzija je pokazala da i te kako može da pomrsi račune favoritima, što je bio slučaj i tokom pripremnog perioda. Imali su Litvanci šut za pobjedu, međutim Mačijulis nije bio precizan uz zvuk sirene.

Ovaj meč obilježio je Šengelija, strijelac 29 poena. Dikson je dao 12, a Sanadze poen više. Kod Litvanaca jedina svijetla tačka bio je Kuzminskas sa 18 koševa.